Податківці охоплять усіх. До кінця 2024 року планується перевірити понад 2000 компаній -- Delo.ua


Податкові перевірки знову актуальні. Верховна Рада двічі внесла зміни до Податкового кодексу, надавши Державній податковій службі більше повноважень. З початком 2025 року можливості ДПС ще більше розширяться, і під перевірки потраплять нові категорії бізнесу. У спеціальному проєкті "Економічна відповідальність: топ платники податків 2024" розглядаємо, чого бізнесу очікувати від податківців та які компанії будуть перевірені в першу чергу.

Відновлення податкових перевірок відбувається поетапно. І хоча формально мораторій на контрольно-ревізійні заходи досі зберігається, заборона на перевірки стосується лише обмеженої кількості платників податків.

З 1 серпня 2023 року набув чинності Закон № 3219-IX, що дозволяє проведення планових документальних перевірок підприємств, які займаються комерційною діяльністю.

Новий закон № 3453-ІХ, який набуде чинності 1 грудня 2023 року, надає Державній податковій службі (ДПС) можливість розширити перелік бізнесів, що підлягають документальним плановим перевіркам. Зокрема, до плану-графіку можуть бути включені підприємства, де виявлено суттєві "перекоси" у сплаті податків та рівні заробітної плати співробітників.

Наприклад, податкові органи можуть здійснювати перевірки нерезидентів, які оперують на території України через свої філії та постійні представництва.

Також податкова служба має право здійснювати перевірки інших платників податків, які демонструють високий ризик недоплат податку на прибуток та ПДВ, або виплачують працівникам зарплати, що є нижчими за середні по галузі в даному регіоні.

Мораторій ще не втратив своєї чинності остаточно. Відповідно, заборона на документальні перевірки для платників єдиного податку 1 та 2 груп залишається в дії до 1 грудня 2024 року, за винятком перевірок, що стосуються припинення підприємницької діяльності.

Крім окремих випадків, Державна податкова служба не має права здійснювати документальні та фактичні перевірки суб’єктів підприємницької діяльності, розташованих на тимчасово окупованих територіях чи в зонах активних бойових дій.

Водночас, обмеження не стосуються підприємств, що станом на початок ймовірних бойових дій знаходились у зоні проведення бойових дій. Проте, у цьому випадку перевірки здійснюються лише щодо платників податків, які виготовляють і реалізують підакцизні товари, займаються організацією грального бізнесу або проводять валютно-обмінні операції.

Відповідно до оновленого графіку перевірок, опублікованого на веб-сайті ДПС 31 липня, у 2024 році податкова служба здійснить:

Як розповідають опитані Delo представники бізнесу та правозахисники, ДПС робить акцент не лише на відстрочених перевірках (які були заблоковані ще на початку 2022 року у зв'язку із запровадженням військового стану), а й на нові перевірки як підприємців, так і юридичних осіб, незалежно від обсягів їхньої діяльності.

Під час здійснення перевірок податківці особливо зосереджуються на таких аспектах:

У процесі планових документальних перевірок, що здійснюються у 2024 році, податкові органи найчастіше донараховують податок на прибуток та ПДВ, зменшують суми бюджетного відшкодування, а також коригують податкові зобов'язання (звісно, у бік збільшення) за операціями, що не супроводжувалися рухом товарів або здійснювалися без належної первинної документації.

Наталія Олексів наводить приклад, що підставою для донарахувань можуть служити ситуації, коли акти виконаних робіт або наданих послуг не містять усіх необхідних реквізитів, коли платник податків не може документально підтвердити економічну доцільність господарської операції, або якщо проти контрагентів платника податків порушено кримінальні справи.

Судова практика свідчить про те, що найчастіше бізнес не погоджується з:

Наталія Олексів зазначає, що платники податків оскаржують рішення через процедурні порушення під час перевірок, а також через необґрунтованість і безпідставність висновків інспекторів щодо суті порушень. Вона додає, що найбільша кількість судових спорів виникає через порушення строків реєстрації ПДВ-накладних.

Втім, звернення до судів дають свій результат. Як правило, рішення приймаються на користь платників податків.

"Як показує наш досвід, у 90-95% випадків звернення підприємців до суду завершуються на їхню користь. Це обумовлено тим, що перевірки зазвичай проводяться поверхово, не розглядаючи глибоко фінансову діяльність компаній. Основна увага приділяється створенню тиску та накладенню штрафів без достатнього обґрунтування," - зазначає Ігор Ясько.

Сподіваємося на покращення ситуації. Однак, враховуючи критичну дефіцитність державного бюджету та потребу залучення внутрішніх ресурсів для його поповнення, бізнесу слід бути готовим до можливих ускладнень.

Фіскальний тиск продовжуватиме зростати, як через заплановане підвищення податкових ставок, так і завдяки розширенню повноважень податкових інспекторів.

Related posts