Парламент ухвалив рішення про збільшення податкових ставок: хто підпадає під зміни і які нововведення очікуються?
Завдяки новим податковим ставкам, очікується, що бюджет отримає 58 мільярдів гривень вже в цьому році.
10 жовтня, у четвер, Верховна Рада України під час другого читання затвердила законопроєкт №11416-д, який передбачає підвищення податкових ставок з метою поповнення державного бюджету. За підтримку документа проголосували 247 народних депутатів, як повідомив депутат Ярослав Железняк.
Законопроєкт у першому читанні депутати ухвалили 17 вересня. Депутати подали 1388 правок до нього. 4 жовтня законопроєкт знову розглянув профільний парламентський комітет. Він врахував 22 правки, ще дві - частково, а решту - відхилив.
Зокрема, народні обранці відмовилися схвалити зміни, що стосуються підвищення податків на азартні ігри, податків на розкіш, а також ініціативи щодо акумуляції додаткових коштів у спеціальному фонді для потреб армії та інших військових завдань.
Тривалість дії законодавчого акта
Закон починає діяти з 1 жовтня, що означає, що деяким українцям, зокрема фізичним особам-підприємцям першої та другої групи, доведеться внести податки за новими ставками вже до 20 жовтня.
Закон втрачає силу в кінці року, коли буде скасовано воєнний стан, оскільки його головна мета полягає в забезпеченні бюджету для військових потреб.
Військовий збір для ФОПів
Відповідно до закону, запроваджується сплата військового збору для фізичних осіб підприємців ІІІ групи. Вони платитимуть 1% від своїх місячних доходів.
Фізичні особи-підприємці груп I, II та IV зобов'язані сплачувати військовий збір у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, яка наразі становить 8 тисяч гривень.
Підприємці, що належать до І та ІІ груп, які зареєстровані в тимчасово окупованих зонах або на територіях, де тривають бойові дії, мають право на звільнення від сплати військового збору. У той же час, для інших платників, штраф за несплату або затримку у сплаті складе 50% від суми збору.
Військові внески для інших.
Для найманих працівників ставка військового збору також зросте до 5% від доходів. Водночас вона не зросте для військових - вони надалі платитимуть 1,5%.
Інші збори та податкові платежі
Згідно зі законом, банки у 2024 році мають сплатити 50% податку на прибуток. Додамо, що таку норму запроваджували і в 2023 році, тоді від банків у бюджет надійшли рекордні платежі.
Небанківські фінансові установи, за винятком страхових компаній, починаючи з 2025 року, будуть зобов'язані виплачувати податок на рівні 25% від свого прибутку.
Закон передбачає зміни і для АЗС. Вони мають сплачувати податок на прибуток авансом. Ідеться про 30, 45 або 60 тис. грн - залежно від типу заправки, за кожне місце продажу пального.
Пункти обміну валют також платитимуть податок на прибуток авансом. До того ж, у прив'язці до євро:
Без оподаткування
Депутати вирішили, що національний кешбек - 10% кешбеку за програмою "Зроблено в Україні" - оподатковуватися не буде. Нагадаємо, що кешбек - від банку, торгової мережі тощо - вважається доходом, тож з нього сплачується 18% ПДФО і військовий збір, що раніше становив 1,5%, а тепер 5%.
Також не буде оподатковуватися благодійна допомога, надана Україні з бюджетів інших держав.
З початку 2025 року звіти про сплату ПДФО необхідно подавати щомісяця, а не раз на квартал, як це практикувалося раніше.
Згідно з оцінками народних депутатів, нові податкові ставки, запроваджені у 2024 році, повинні забезпечити бюджету додаткові 58 мільярдів гривень. А в 2025 році очікується надходження ще понад 130 мільярдів гривень.